O jakie odszkodowanie mogę się starać?

Zapraszamy do zadawania pytań i nakreślania problemów dotyczących odzyskiwania odszkodowań
Spychu10
O jakie odszkodowanie mogę się starać?

Post autor: Spychu10 » 05 kwie 2018, 11:20

Witam! Prosiłbym o pomoc. Miałem wypadek samochodowy jadąc z kolegą. Byłem pasażerem auta. W wyniku zderzenia z innym autem uderzyłem głową w szybę. Niestety miałem rozciętą głowę. Na pogotowiu założono mi 20 szwów. Winowajcą całego zdarzenia jest mój kolega, kierowca. Oczywiście auto ma wykupione ubezpieczenie OC jak również NW. Chciałem się zapytać z jakiego źródła i ubezpieczenia mogę starać się o odszkodowanie. Uszkodzeniu uległy również moje okulary. Mogę starać się o odzyskanie kosztów naprawy tych okularów? Proszę o pomoc.

Awatar użytkownika
APU.Pomoc
Administrator

Re: O jakie odszkodowanie mogę się starać?

Post autor: APU.Pomoc » 05 kwie 2018, 13:34

Moje uszanowanie,
może się Pan domagać zapłaty świadczenia z kilku źródeł. Z OC pojazdu, którym Pan jechał i z NNW pojazdu którym się Pan poruszał.
Może się Pan domagać z tytułu OC pojazdu którym Pan jechał zadośćuczynienia i odszkodowania.
Zadośćuczynienie to element cierpienia i bólu oraz oszpecenia w wyniku szwów, czyli zapłata o charakterze uznaniowym.
Odszkodowanie to elementy policzalne takie jak np. uszkodzone okulary.
Z tytułu NNW świadczenie odszkodowawcze określane jest stosunkowo w zależności od procentowego uszczerbku na zdrowiu i sumy ubezpieczenia.

W sprawie jest kilka pytań:
1. czy kierowca nie był pod wpływem alkoholu lub innych środków i czy kolega miał uprawnienia do prowadzenia pojazdu - to ważne, bo można narobić problemów koledze, bo świadczenie, które Pan otrzyma, on będzie musiał zwrócić do TU;
2. czy miał Pan zapięte pasy bezpieczeństwa. uderzając w szybę głową zakładam, że nie, a to wiąże się ze znacznym przyczynieniem się Pana do zaistniałej szkody.
Pięknie pozdrawiam
Krzysztof G. Kawałowski
www.apu.pl
+ 48 500 166 646
+ 48 22 854 10 03

ODPOWIEDZ