Ubezpieczenie OC

Zapraszamy do zadawania pytań i nakreślania problemów dotyczących odzyskiwania odszkodowań
Mario
Posty:1
Rejestracja:05 kwie 2018, 0:16
Ubezpieczenie OC

Post autor: Mario » 05 kwie 2018, 0:26

Witam,
Mam pytanie czy Państwa firma zajmuje się także sprawami dotyczącymi odzyskiwaniem odszkodowań od sprawców zdarzenia, którzy nie posiadali ubezpieczenia OC w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą.
Sprawa dotyczy szkody wyrządzonej przez dźwig samojezdny pracujący przy drodze, który w czasie robót spowodował uszkodzenie przejeżdżającego samochodu prywatnego.
Szkoda została zgłoszona do PZU jednak po dokonaniu kalkulacji szkody i zapoznaniu się ze szczegółami polisy tej firmy, PZU stwierdziło że sprawca nie posiada ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w związku z wykonywana działalnością gospodarczą, a posiadane przez firmę ubezpieczenie obowiązkowe nie obejmuje powyższego zdarzenia.
PZU poinformowało także, że sprawa ta nie kwalifikuje się do przekazania ubezpieczeniowemu funduszowi gwarancyjnemu.
Nie mam doświadczenia w takich sprawach, dlatego zwracam się do Państwa z pytaniem czy istnieje szansa na odzyskanie odszkodowania, a jeśli tak to co powinienem zrobić i czy Państwa firma zajmuje się tego typu przypadkami?

Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
APU.Pomoc
Administrator
Posty:35
Rejestracja:03 kwie 2018, 21:47

Re: Ubezpieczenie OC

Post autor: APU.Pomoc » 05 kwie 2018, 1:07

Witam!
Jeśli faktycznie jest tak jak mówi PZU (a nie zawsze tak jest :D), to pozostaje "dogadanie się" z odpowiedzialnym za zdarzenie, żeby spłacił powstałe uszkodzenia, a jeśli się nie zgodzi, to założenie sprawy w sądzie.
Szanse na odzyskanie są, jednak to zależy od dokumentów, jakimi Pan lub PZU dysponujecie.
A dlaczego sprawa nie kwalifikuje się do przekazania do UFG? bo ubezpieczenie takiego dźwigu nie jest obowiązkowe, jak w przypadku np. pojazdów mechanicznych poruszających się po drogach publicznych, tylko dobrowolne. Co więcej warunki i zakres takiej umowy są dowolnie kształtowane i ustalane przez strony umowy tj. właściciela pojazdu i zakład ubezpieczeń. Zupełnie inaczej niż ma to miejsce w przypadku pojazdów mechanicznych, tam warunki zakres odpowiedzialności ustalane są "odgórnie" w stosownych aktach prawnych.

Odpowiadając dalej, tak nasza kancelaria prowadzi tego rodzaju sprawy, jak coś to jesteśmy do Pana dyspozycji.
Pięknie pozdrawiam
Krzysztof G. Kawałowski
www.apu.pl
+ 48 500 166 646
+ 48 22 854 10 03

ODPOWIEDZ