Różnica w wyliczeniu szkody Warta - Compensa?

Zapraszamy do zadawania pytań i nakreślania problemów dotyczących odzyskiwania odszkodowań
Tomasz

Różnica w wyliczeniu szkody Warta - Compensa?

Post autor: Tomasz » 04 kwie 2018, 20:41

Dzień dobry!
Chciałbym zainteresować Państwa moją sprawą.

Miałem kolizję nie z mojej winy. Sprawca był ubezpieczony w TU Compensa S.A.
Kolizję zgłosiłem w moim Towarzystwie Ubezpieczeniowym Warta S.A.
Wyceniono naprawę na 29.000 PLN, co przekroczyło 70% wartości auta(szkoda całkowita), kwota odszkodowania, jaką mi zaproponowano wyniosła 11.500 PLN.
Po uzgodnieniu z Compensą, przeniosłem do niej dokumenty, by odszkodowanie było wypłacone z OC sprawcy.
T.U. Compensa wypłaciła mi odszkodowanie w wysokości 16.800 PLN, co i tak było oszacowane na szkodę całkowitą.
Wartość samochodu z mojej polisy AC to 39.300 PLN.Po dwóch m-cach, przy naliczaniu odszkodowania oszacowano auto na 35.500 PLN. TU Compensa natomiast wyliczyła na 33.000 PLN. Wg Warty wartość naprawy(nowe części)wyniosła 29.000 PLN a wg Compensy - przekroczyła wartość samochodu.

Czy istnieje możliwość dochodzenia roszczeń od TU Compensa, która zaniżyła wartość auta a zawyżyła sumę naprawy?
Tomasz

Awatar użytkownika
APU.Pomoc
Administrator

Re: Różnica w wyliczeniu szkody Warta - Compensa?

Post autor: APU.Pomoc » 04 kwie 2018, 21:36

Drogi Panie,
oczywiście może Pan dochodzić roszczeń od Compensy. Tylko na innych zasadach niż Pan pierwotnie napisał. :D
Po pierwsze szkoda zgodnie z tym co Pan napisał, z OC w żadnym wariancie nie jest szkodą całkowitą. Z AC tak, jest to szkoda całkowita zgodnie z OWU, natomiast z OC nie. To dla Pana niezwykle ważna informacja.
Jak może Pan dochodzić należnych roszczeń np. po przez wykonanie kosztorysu naprawy pojazdu w miejscu, gdzie będzie Pan dokonywał jego naprawy pojazdu. Dla Compensy wiążąca jest wartość rynkowa pojazdu i do takiej kwoty odpowiadają za szkodę. Zatem wartość naprawy lub szacunkowa wartość naprawy nie może przekroczyć 33.000 pln.
Ewentualnie może Pan wykonać kopie całej dokumentacji akt szkody - ważne żeby były ponumerowane karty akt - gdyby miało coś zaginąć lub zostać uzupełnione - i na tej podstawie wykonać analizę wykonanych wycen Warty i Compensy i ewentualnie wykonać własną wycenę wartości rynkowej WR - koszt ok 300 pln i wycenę kosztów naprawy ok. 200 pln

Ważne, aby koszty naprawy nie przekroczyły WR.

Sprawy tego typu z pozoru są proste jednak bardzo łatwo coś przeoczyć, źle zrobić i całe działanie idzie jak para w gwizdek.
Na naprawie pojazdu na faktury nic Pan nie zyska w sensie finansowym, jednak będzie miał Pan naprawiony pojazd.

Co więcej jeśli pojazd nie jest starszy niż 3 lata może się Pan pokusić się o żądanie zwrotu za utraconą wartość handlową pojazdu - ale to inna bajka.
Pięknie pozdrawiam
Krzysztof G. Kawałowski
www.apu.pl
+ 48 500 166 646
+ 48 22 854 10 03

ODPOWIEDZ