Szkoda na osobie

Zapraszamy do zadawania pytań i nakreślania problemów dotyczących odzyskiwania odszkodowań
IrenaS
Szkoda na osobie

Post autor: IrenaS » 04 kwie 2018, 12:02

Witam!
Poszukuje informacji na następujący temat. W wypadku komunikacyjnym doznałam kompresyjnego złamania trzonu L1 z przemieszczeniem odłamanego fragmentu kości do kanału kręgowego, wypadnięcia dysku L4-L5, złamania 6-ciu żeber i prawej ręki. Do tej pory przeszłam 3 operacje kręgosłupa /2 dyskopatie i 1 stabilizacja/, niedługo idę na kolejną stabilizację. PZU orzekło 34,5% utraty zdrowia. Odwołanie tego nie zmieniło. Czy po kolejnej operacji ten procent ulegnie zmianie?

Awatar użytkownika
APU.Pomoc
Administrator

Re: Szkoda na osobie

Post autor: APU.Pomoc » 04 kwie 2018, 14:16

Szanowna Pani,
w pierwszej kolejności należy ustalić z jakiego tytułu dochodzi Pani świadczeń z zakładu ubezpieczeń. Czy z tytułu odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdów mechanicznych, potocznie nazywanym OC pojazdu, czy z umowy dobrowolnej takiej jak ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, potocznie nazywanym NNW. Ma to znaczenie przy określaniu procentowego uszczerbku na zdrowiu i jego wpływu na przyznane świadczenie.

Odpowiadając na Pani pytanie: czy kolejna operacja coś zmieni? Według mnie powinna, gdyż każdy kolejny zabieg po to jest wykonywany, żeby przybliżać Panią do polepszenia stanu zdrowia. Taka jest jego rola! Jednak należy zauważyć, że każdy zabieg to również dodatkowe cierpienie, stres, koszty i często blizny, co w efekcie zwiększa należne świadczenie z OC, ale z NNW nie.
Odpowiadając dalej na Pani pytanie, ćzy zabieg będzie miał wpływ na określony już trwały uszczerbek na zdrowiu? Tego nie wiem. Ponieważ uszczerbek na zdrowiu może się zmniejszyć, ale też może się zwiększyć. W Pani przypadku na przykład zakres ruchomości kręgosłupa może w wyniku zabiegu zostać zmniejszony w celu zniwelowania dolegliwości bólowych i wtedy uszczerbek na zdrowiu zwiększy się, albo w wyniku zabiegu ruchomość kręgów zostanie usprawniona i wtedy uszczerbek zostanie zmniejszony. Musi Pani wiedzieć, że badanie uszczerbku w tego typu urazach ogranicza się często do badania organoleptycznego tj. badania funkcjonalności i ruchomości narządów ruchu.
W Pani przypadku fundamentalne pytanie brzmi - jak podejdzie do tematu TU - a to jest wielką niewiadomą. Do dziś TU potrafią mnie zaskoczyć.
Odwołanie tak czy inaczej proponuję złożyć. Ewentualnie możemy takie odwołanie dla Pani przygotować, albo przygotowane przez Panią sprawdzić i przeredagować, co jest tańszą formą, od napisania odwołania ;)
Co więcej przy tak rozległym i wielonarządowym uszkodzeniu ciała % uszczerbek na zdrowiu ma drugorzędne znaczenie w postępowaniu odszkodowawczym w zakresie zadośćuczynienia i roszczeń z tytułu OC, bo tu liczy się cierpienie przez jakie Pani przeszła, stres, dyskomfort, ból, niedogodności itd., natomiast % trwały uszczerbek na zdrowiu traktowany jest posiłkowo.
Pięknie pozdrawiam
Krzysztof G. Kawałowski
www.apu.pl
+ 48 500 166 646
+ 48 22 854 10 03

ODPOWIEDZ